تمیز کردن هود آشپزخانه و چربی های آن به صورت معمولی کار راحتی نیست . هود آشپزخانه چرب و کثیف شاید بتوانیم بگوییم یکی از بدترین منظره هایی است که می توان با وارد شدن به آشپزخانه با آن روبرو شد .

حتی گاهی اوقات شاهد این هستیم که لکه های چربی با اسکاچی که آغشته به مایع ظرفشویی هم هست پاک نمیشود . هر چند که استفاده از اسکاچ یا سیم ظرفشویی به هیچ وجه گزینه های مناسبی برای تمیز کردن هود آشپزخانه نیستند . چون در نهایت حتی اگر لکه های چربی را از بین ببرید ، با یک هود باخط و خش های بد منظره اسکاچ مواجه میشوید .

برای آشنایی بیشتر با هود آشپزخانه و انواع آن این مقاله را ببینید : معرفی کامل هود آشپزخانه و انواع آن

پس برای تمیز کردن لکه های چربی هود چه باید کرد ؟

ما در این مقاله سعی می کنیم راهکارهای کاربردی برای تمیز کردن سطح هود و پاک کردن لکه های چربی هود را شرح دهیم:

این راهکارها روش هایی هستند که امتحان شده اند و نتیجه بسیار خوبی هم داشته اند .

 • برای تمیز کردن لکه چربی هود آشپزخانه می توانید از پودر ماشین لباس شویی استفاده کنید. همانطور که می دانیم پودرهای ماشین لباسشویی دارای آنزیم های مختلف و قوی از بین برنده لکه و چربی هستند که به همین خاطر می توانند یک گزینه مناسب برای پاک کردن لکه های چربی روی هود باشند .
 • این روزها تولید و ارائه مواد شوینده و پاک کننده بسیار تخصصی تر شده است . یعنی برای پاک کردن هر قسمت از خانه از جمله سطح گازهای شیشه ای و صفحه ای ، سینک ظرفشویی و … مواد شوینده مخصوص به بازار عرضه شده است . در مورد تمیز کردن هود آشپزخانههم می توان از مایع یا محلولهای گاز پاک کن استفاده کرد .
 • در بازار مواد شوینده موادی با نام تترا موجود می باشد که از این ماده شستشو برای پاک کردن قسمت های شیشه ای یا استیل هود های آشپزخانه می توان استفاده کرد .

تمیز کردن لکه چربی هود

تمیز کردن لکه چربی هود


به این نکات مهم در مورد روش تمیز کردن هود آشپزخانه حتما توجه کنید

 • هود آشپزخانه دارای معمولا دو نوع فیلتر هستند . یک نوع از فیلترهای هود از جنس الیاف هستند . وقتی هودی را خریداری میکنید که در داخل سیستم هود از فیلتر الیافی استفاده شده است ، باید هر چند وقت یکبار فیلتر هود را تعویض کنید . زیرا شستن فیلتر الیافی کاری کاملا بیهوده است . چون الیاف داخل فیلتر کاملا تغییر شکل داده و عملا فیلتر کارایی خود را از دست می دهد .
 •  بهتر است قبل از  نوع تمیز کردن وسایل و تجهیزات خانه به فکر سلامت خود باشید . پس بهتر است در هنگام کار با مواد شوینده حتما از دستکش استفاده کنید و در صورت داشتن حساسیت بالا حتما از ماسک های مخصوص استفاده کنید .
 • همین طور بهتر است دستمالی که برای تمیز کردن چربی هود می خواهید از آن استفاده کنید حتما از نوع حوله ای و نرم باشد .

مواد از بین برنده چربی هود

مواد از بین برنده چربی هود


با رعایت این نکات طول عمر هود آشپزخانه خود را بیشتر کنید

 • هیچ گاه شعله گاز را بدون حضور وسیله ای روی آن روشن نگه ندارید . چون با اینکار صدمه زیادی به هود می زنید .
 • فیلترهای به کار رفته در هود آشپزخانه را حتما در صورت توان ماهی یکبار تعویض کنید
 • برای داشتن هود آشپزخانه ای کارا و زیبا حتما هر سه ماه یکبار هود را کاملا تمیز کنید
 • حتما ظرفی که روی اجاق و شعله گاز قرار می دهید از لحاظ سایز بدنه متناسب با شعله باشد . چون در غیر این صورت حرارت شعله از اطراف پخش می شود و به هود در طول زمان آسیب می رساند
 • از کباب کردن و ایجاد دودهای زیاد در فضای آشپزخانه بپرهیزید
 • دور موتور را در همان ابتدای کار در دور موتور بالا قرار ندهید . توصیه کارشناسان این است با دور موتورهای کم شروع به کار کنید و با افزایش تعداد شعله های مورد استفاده دور موتور را افزایش دهید .
 • اگر تصمیم به تمیز کردن هود گرفتید حتما از قطع برق اطمینان حاصل کنید
 • به این نکته مهم توجه کنید که لوله خروجی هود آشپزخانه با دودکش وسایل دیگر یکی نباشد .
 • برای تمیز کردن هود و لکه های چربی هود حتما از ابر یا اسفنج یا یک حوله نرم استفاده کنید .

برای دیدن انواع متنوع هود آشپزخانه لتو می توانید به این صفحه مراجعه کنید و خصوصیات و قیمت هود های آشپزخانه را با هم مقایسه کنید .

با رعایت این نکات می توانیم بگوییم طول عمر هود آشپزخانه شما به صورت واضحی بیشتر می شود و در عین حال با رعایت نکات و روش های تمیز کردن حرفه ای هود می توانیم از زیبایی و پاکیزگی آن لذت ببرید .

این مطلب توسط آبنوس کابینت به منظور آگاهی مشتریان و علاقه مندان تهیه گردیده است. آبنوس کابینت فعال در زمینه کابینت آشپزخانه، کابینت کلاسیک و کابینت ام دی اف بوده  و یکی از برترین های این صنعت به شمار می رود. قابل ذکر است کابینت سازی در اصفهان عرضه می گردد.